Péče o matku a dítě

 

Těhotenství je nádherná zkušenost v životě ženy. Dítě je dar, ať přichází kdykoliv. Naplnění ženy jako matky nemůže v životě nic vynahradit.

Když žena počne, kdy potřebuje a vše probíhá v pořádku není co řešit. Je však mnoho případů, kdy se početí nedaří, nebo dochází k potratům, či jsou během těhotenství různé komplikace.

Jak jsem uvedla na předchozích stránkách nenahrazuji lékařskou péči, ale je toho hodně čím můžeme alternativní cestou přispět ke zdárnému průběhu těhotenství, porodu a života dítěte.

Stará indická moudrost uvádí, že fyzické a psychické zdraví dítěte se odvíjí od toho v jakém fyzickém stavu a emocionální pohodě a duchovní úrovni byli oba rodiče minimálně rok před početím. Podle čínské medicíny si přinášíme do života základní prenatální energii jako  energii darovanou předky. S touto energií  potom hospodaříme  celý život.

Z tohoto důvodu je dobré už při úvahách o těhotenství vyhledat alternativní terapii, která vám energeticky vyladí tělo a případně pomůže i jinak. Skvělou technikou je právě kraniosakrální terapie.

Během těhotenství je možné použít kraniosakrální terapii po celou dobu. Pokud však nejste na kraniosakrální terapii zvyklá, začnete s ní až od 2. trimestru.

Tato technika pomůže při běžných těhotenských problémech a hlavně pomůže sladit matku a dítě. Dítě je samostatná energie a bytost, která se v těle matky začne vyvíjet. Vnímá naprosto všechno co se děje uvnitř matky a v jejím okolí. Dítě je energeticky s matkou spojeno po celý život. Intenzita spojení se však mění. Nejintenzivnější  a v podstatě jednotná energie je do tří let věku dítěte.

Porod je velký energetický výdej a stresující záležitost pro matku i dítě. Jsou techniky, jak toto napětí snížit.  Ať už pomocí masáží, aromaterapie  či meditací.

Osobní zodpovědnost a klidný přístup plný vnitřní síly je největší příspěvek matky k porodu, nezávisle na prostředí. Vše, co dítě prožívá během porodu, si pamatuje celý život. Zde může pomoci kraniosakrální terapie miminka i matky. 

Po porodu je velmi důležité plné přijetí dítěte matkou a jejich lásky plný kontakt. Pokud jsou u porodu komplikace a dítě nemůže být s matkou vzniká u dítěte trauma. Zde opět může pomoci kraniosakrální terapie.

Energie ženy se během  prvního porodu zcela změní. Přejde z archetypu Milenky do archetypu Matky. 

Po porodu se žena srovnává se svým tělem i několik měsíců. Někdy je třeba znovu harmonizovat pánev i celé tělo.  Zde znovu velmi dobře poslouží kraniosakrální terapie. 

Někdy se stane, že dítě umře. Jedno v jakém trimestru. Pak je potřeba se podívat hlouběji na rodinné souvislosti a zdravotní stav matky. Někdy prostě není ten správný čas.