Morion Light

 
Výživa podle zásad tradiční čínské medicíny
 
Zvu vás na povídání a úvahy o tom co a jak jíme. O energetických hodnotách potravin, vyjadřovaných v kJ a kcal, tyto stránky nebudou. Nastíním tady pohled tradiční čínské medicíny na potraviny. Jak, kdy a co jíst tak, abychom naše tělo a mysl neunavovali potravou. Naopak, abychom potravou tělu pomohli. Jak tělo vyčistit a zregenerovat. Tělo člověka má ohromnou sebeléčivou schopnost, kterou je možné posílit a nebo úplně zničit potravou, kterou mu dodáváme. Optimálně fungující tělo je zdravé a má i optimální hmotnost. Optimální hmotnost není ta z tabulek, ale hmotnost při které se cítíme dobře.
 
Naše doba je rychlá, zaměřená na výkon, konkurenci, úspěšnost, dosažení cílů. Kdo nestíhá, jde z kola ven. A tak když nestíháme začneme šidit to, co hned nekřičí. Většinou sami sebe.
 
Jsme to, co jíme. Tak se stává, ačkoliv naše objemová spotřeba potravy roste, čím dál tím víc nám chybí potřebné látky a energie, aby naše tělo bylo zdravé. Živíme se potravinami nevhodnými pro naše těla v daném čase. Jedná se doslova o hladovění nad plným hrncem. Také je třeba jednotlivé potraviny vhodně kombinovat, aby jejich energetický účinek odpovídal člověku, který potraviny přijímá. Jinou skladbu jídelníčku bude mít malé dítě, jinou těhotná žena, jinou čtyřicetiletý muž a jinou starší člověk. Je třeba upravit stravu také podle ročních období tak, aby organismus neplýtval svojí životní silou na strávení potravy a energetické vyrovnání organismu.
 
Další nutným dílkem v celé skládačce je detoxikace  neboli vyčištění organismu. Jde to v ruku v ruce s kvalitní stravou. Pokud jsme tělo mnoho let živili vším možným, v organismu se usazují toxiny, nestrávené zbytky, snižuje se imunita. Naše chuťové buňky jsou tak otupělé, že přirozená strava bez barviv a  umělých chutí nám nechutná. Přichází únava, špatná nálada a  posléze možná i nemoc. Jak přizpůsobit dnešní uspěchaný život našim tělesným potřebám?
 
Co třeba se trochu vrátit. Do minulosti a k přírodě. Vzít z bohatství naší Země  a  naší historie to jednoduché a osvědčené a přizpůsobit to moderní době bez zbytečného spadnutí do extrému.
 
Výživa podle tradiční čínské medicíny
Výživa podle pěti elementů vznikala několik staletí přirozeným pozorováním účinků potravy na stav lidského těla. Vznikala jako doplněk k tradiční čínské medicíně. Čínští lékaři si uvědomovali, že pro zdravé fungování organismu je třeba i tu sebelepší léčebnou metodu doplnit kvalitní stravou sestavenou podle individuálních potřeb každého člověka. Ve Číně byli lékaři hodnoceni podle zdraví svěřených osob, ne podle léčení nemocí.
 
Tradiční čínská medicína vychází z společného a vzájemného působení dvou základních a protikladných sil. Sleduje tepelné působení potravin a nejpodrobněji jsou potraviny rozděleny podle jejich příslušnosti k jednotlivým pěti elementům. Elementy tvoří Voda, Dřevo, Oheň, Země a Kov. Každý z těchto elementů ovládá určitou část roku, děje v přírodě a orgány a energii v lidském těle.
 
Jing a Jang.
Tyto síly se vzájemně doplňují, v jedné se tvoří základ té druhé.
Jin je ženská energie charakterizovaná jako pasivní a jsou k ní přiřazeny tyto pojmy: chlad, tma, vlhko, klid, vnitřek, chronické stavy a Země.
Jang je mužská energie charakterizovaná jako aktivní a jsou k ní přiřazeny tyto pojmy: pohyb, horký, suchý,povrch, akutní stavy a  Slunce.
Z pohledu patologie tradiční čínské medicíny se dělí různá onemocnění podle toho zda vznikla z přebytku či nedostatku jinové či jangové energie v tělě.
 
Tepelné působení potravin
Potraviny jsou děleny na studené, osvěžující, neutrální, teplé a horké podle toho jakou teplotní pohodu vyvolávají v organismu. Podle toho jakém ročním období a v jakém zdravotním stavu se člověk nachází je třeba sestavit potraviny. Například v chladném zimním období je třeba tělo prohřívat pomocí teplé a neutrální stavy. Třeba dnes tolik doporučované syrové zeleninové saláty organismus ochlazují a proto by se jejich konzumace měla v zimě omezit a nahradit tepelně upravenou zeleninou. V létě, pří venkovní teplotě nad 25 st C je třeba tělo uvádět do rovnováhy pomocí neutrálních a osvěžujících potravin. Těžko budeme pravidelně vařit zázvorový čaj.
 
Pět elementů
Pěl elementů Voda, Dřevo, Oheň, Země a Kov je pět základních energetických kvalit ze kterých je vše kolem nás a v nás stvořeno. Jejich koloběh se dá vysledovat v průběhu roku a v dějích v přírodě, v průběhu lidského života a charakteru jednotlivých životních etap a v průběhu dne. Každému z elementů se přiřazuje určitá chuť, emoce, tělní tekutiny, psychologická funkce a tělesné orgány. Ideálně připravená strava obsahuje všech pět elementů a jejich poměr je přizpůsoben konkrétním potřebám.
 
Voda
Je přiřazována k ročnímu období Zima. V lidské životě odpovídá početí a těhotenství. Je to období, kdy bychom měli hlavně odpočívat a být v klidu. Zamyslet se nad vlastním životem, plánovat a dostat se k vlastní podstatě. Když se odstraní vše zbytečné vznikne jasnost a moudrost. Vnitřní síla spojená s disciplínou.
Elementu voda odpovídá slaná chuť, která změkčuje a rozpouští blokády. Orgánově jsou jí přiřazeny ledviny a močový měchýř, které je potřeba v zimním období chránit a zahřívat. Z toho také vyplývá způsob stravování. Energetická nerovnováha v oblasti ledvin a močového měchýře se projevuje jako ztráta vitality, motivace a radosti ze života, strach, bojácnost a slabá vůle.
Strava v zimním období by měla tělo zahřívat. K ideálním jídlům pro zimní období patří různé slané a sladké obilné kaše, zapečená a dušená zelenina, ryby a plody moře, husté výživné polévky, kompoty a bylinkové a ovocné čaje. Vyhnout se ochlazujícím potravinám jako jsou studené sladké nápoje, zmrzlina, zeleninové saláty, citrusy.
 
Dřevo
Je přiřazováno ročnímu období Jaro. V lidském životě odpovídá zrození a dětství. Energie směřuje vzhůru. Jsme poháněni k zbavení se starého balastu, k započetí změn. Je to ideální čas k postavení se různým výzvám čelem. Je třeba nepromarnit tento čas váháním a zdráháním se něco nového uskutečnit.
Orgánově jsou mu přiřazeny játra a žlučník. Játra a žlučník mají za úkol příjem a distribuci energie. Jejich energetická nerovnováha se projevuje migrénami, blokádou zad, premenstruačním syndromem, návaly vzteku, poruchami spánku, emoční podrážděností.
Elementu dřevo odpovídá kyselá chuť, která osvěžuje a stahuje. Kyselá chuť tlumí expanzivní energii. Proto se v jarním období doporučuje zelená listová zelenina,  celer, chřest, ředkvičky, pažitka, řeřicha, pampeliška,obilné klíčky. všechny druhy obilí, olivový olej. Jsou vhodné potraviny přirozeně sladké chuti. Je vhodné se vyvarovat těžkých jídel v podobě masa, tuků a sýrů ve večerních hodinách. Ze živočišných bílkovin lze doporučit zakysané mléčné produkty.
 
Oheň
Je přiřazován ročnímu období Léto. V lidském životě odpovídá období dospívání a ranné dospělosti, kdy se otevírá srdce lidí a dává životu pohyb. Energie vrcholí. Oheň znamená teplo a světlo.
Orgánově jsou elementu přiřazeny srdce, perikard, tenké střevo a trojitý ohřívač. Jejich nerovnováha se projevuje například pocitem časového tlaku, jednostranným intelektuálním zaměřením, nemocemi srdce, přehnanou žádostivostí a dychtivostí.
Elementu oheň odpovídá hořká chuť. Hořké potraviny vysušují a snižují napětí v organismu a usnadňují trávení.
Jsou vhodné lehké, chladné nebo jen krátce tepelně upravované potraviny. Nejsou vhodné studené, chlazené a přeslazené potraviny. Je lépe vynechat smažení, pečení, černý čaj, kávu a cigarety. Naopak jsou vhodné listové saláty, čekanka, rukola, zralá rajčata, špenát, mangold, bobuloviny, semínka, čerstvé bylinky, obiloviny. Ze živočišných bílkovin lze doporučit kysané mléčné nápoje, krátce grilované a nebo restované maso.
 
Země
Je přiřazována k období Pozdního léta. V lidském životě odpovídá období rodičovství. Je to doba dozrávání a vydávání plodů, užívání toho co jsme dosáhli. Tento čas je časem rovnováhy a je středem všeho dění v přírodě i v životě člověka. Vedle tohoto samostatného období země propojuje i jednotlivé elementy a období. Země transformuje, sjednocuje a spojuje vše co je v nerovnováze. Orgánově je elementu přiřazen žaludek, slinivka a slezina. Žaludek získává energii z potravy a slezina zvlhčuje organismus. Nerovnováha se projevuje vnitřní nestabilitou, nedostatkem koncentrace, strachem, neustálým dumáním, zanedbáváním sebe sama, nepraktičností, tloustnutím, nadýmáním, chutí na sladké, celulitidou.
Elementu země odpovídá sladká chuť. Ale přirozeně sladká! Nikoliv uměle vytvořené sladkosti. Sladká chuť vyživuje a zvlhčuje organismu.  
Přirozeně sladké potraviny elementu země by měly tvořit převážnou část jídelníčku, hlavně u dětí. Lze doporučit všechny druhy obilovin, maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy a semena, dýně, kořenovou zeleninu, sladká jablka, hrušky, med, třtinový cukr, javorový sirup, rozinky.
 
Kov
Je přiřazován období Podzimu. V lidském životě odpovídá období stáří. Je to období bilancování, opouštění všeho nepotřebného a rozloučení. Emocí je smutek. Při nerovnováze se může projevit nepřekonatelným smutkem a neschopností opustit minulost. Orgánově jsou kovu přiřazeny plíce a tlusté střevo.
Elementu kov odpovídá ostrá chuť, která rozptyluje chlad a uvolňuje stagnaci. Proto je vhodná při nachlazení.
Z potravin lze doporučit dlouhozrnou rýži, celer, květák, černý kořen, pórek, křen, česnek. Jsou vhodné masové vývary, zeleninové polévky s luštěninou a kořenovou zeleninou.
 
Výživa sestavená na základě poznatků o těle z hlediska tradiční čínské medicíny plně respektuje individualitu a zdravotní každého člověka. Každý potřebuje jíst něco jiného a v jiném složení. Každý má jinou potřebu živočišných bílkovin, cukru a tuku.