Morion Light

SHIATSU
 
Shiatsu pochází z Japonska a řadí se mezi  techniky, jejichž původ sahá až 5 000 let zpátky do staré Číny. Svoji definitivní podobu a jméno dostala tato terapie  až v Japonsku ve 20. letech minulého  století. Je založena na znalostech nejen klasické čínské medicíny, ale i západní anatomie.
 
V překladu shiatsu znamená tlak prsty (shi - prst, atsu-tlak).  Je to forma japonské masáže, která využívá především práci prstů, dlaní, loktů, kolen, chodidel apod . Děje se tak bez nepříjemné bolesti a s pocitem relaxace. Díky tlaku, který terapeut vyvíjí na postižená místa, dochází k uvolnění zablokovaného místa a životní energie může lépe proudit. 
 
Shiatsu  vychází z poznatků klasické čínské medicíny, která pojednává o tom, že lidské tělo obsahuje také energetický systém, jehož nejhrubší část jsou právě energetické dráhy, nazývané v čínské medicíně meridiány.

Shiatsu pracuje s celými energetickými drahami, ne jen s jednotlivými body jako je tomu u akupresury a akupunktury. Těmito drahami proudí univerzální energie, kterou nazývají různé kultury Ki, čchi a nebo prána.

V případě, že nastane zablokování této energie Ki, dochází v určitých částech těla k vytvoření jejího nedostatku, nebo naopak přebytku. Blokády v proudění energie jsou způsobovány například duševní či dietní nerovnováhou, nedostatkem vhodné aktivity či špatnou odolností proti škodlivému vnějšímu prostředí. Tento stav stagnující (neproudící) energie se po delší době může projevit jako nemoc.

 
Typické sezení shiatsu trvá 60-90 minut. Provádí se v oblečení a proto je vhodné, aby ošetřovaný měl na sobě volné pohodlné bavlněné kalhoty, triko a  teplé ponožky. 
 
Diagnostika je prováděna formou pohovoru s pacientem, dále pohledem a pohmatem. Při diagnostice shiatsu se určí energeticky nejplnější a nejprázdnější místo, které odpovídá určitému meridiánu těla. V momentě, kdy se tato místa energeticky vyrovnají (prázdné zaplní a přeplněné rozpustí), se automaticky srovnají i další části těla. 
 
Shiatsu lze doporučit zejména v následujících případech
  • Je účinné především jako prevence, přivádí organismus do fyzické, psychické a energetické rovnováhy. Tím je možné předejít onemocnění.
  • Uvolňuje ztuhlost, napětí a bolesti svalstva, páteře a kloubů
  • Stimuluje cirkulaci krve a lymfy
  • Posiluje imunitu organismu, zmírňuje alergické a astmatické problémy
  • Zmírňuje poruchy spánku, bolesti hlavy, úzkosti, deprese, vyčerpanost, apod.
  • Urychluje rekonvalescenci po nemoci či operaci.
  • Pomáhá ženám lépe snášet 2. a 3. trimestr těhotenství. Snižuje celkovou únavu, bolesti zad a otoky. Omezuje ranní nevolnost. Více informací v záložce nahoře Shiatsu pro maminky
Pro celou proceduru je velmi důležité, aby ošetřovaný ležel pohodlně a relaxoval. Při ošetřování je někdy pociťováno příjemné teplo, mravenčení, nebo i emociální uvolnění. Někdo pocítí přímo příliv energie a následně opětovný přísun vitality.
 
Při shiatsu dochází k hluboké relaxaci, kdy se uvolňuje „stres“ zadrdržovaný v těle často po dlouhou dobu. Díky odstranění tohoto “stresu„ (prvotní příčiny zdravotních problémů) dovolíme tělu využít vlastní samoléčivé síly, a tím dosáhnout  opětovné nastolení zdravotní rovnováhy přirozenou cestou.
 
Kontraindikace:
·        První trimestr těhotenství
·        Akutní fáze infekčních nemocí
·        Akutní fáze rakoviny